Chiński Nowy Rok Węża

03a

Chiński Nowy Rok Węża

W tym roku przypadła mi okazja spędzić chiński Nowy Rok w Dongguan , dlatego postanowiłam nieco opisać swoje wrażenia. Chiński Nowy Rok, znany także jako Festiwal Wiosny, rozpoczyna się na początku lutego pierwszym dniem chińskiego kalendarza i trwa  15 dni, czyli do pierwszego księżyca w pełni  - zwanego Świętem Latarni. Zacznijmy więc od samego początku. Chiny nie obchodzą w ogóle Nowego Roku z resztą świata, czyli przełom grudnia i stycznia.  Jest to tutaj dzień jak co dzień. Wszyscy pracują, o 12 brak fajerwerk, tylko trochę więcej ludzi z zachodu w barach i pubach. Dopiero Chiński Nowy Rok obchodzony jest bardzo hucznie.

Już od początku lutego, widać ruch związany z przygotowaniami. Miasta jednak szybko pustoszeją, ponieważ wiele ludzi wyjeżdża do swoich domów aby spędzić święta z rodziną. Na dworcach kolejowych, autobusowych i lotniskach jest wówczas niesamowicie dużo ludzi, natomiast restauracje, hotele i fabryki zaprzestają pracę i „świecą pustkami”. W tym czasie w Chinach jest najwięcej kradzieży, ponieważ wiele ludzi nie ma pieniędzy, aby dojechać do domu. Dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność.Na ulicach pojawiają się czerwone dekoracje świąteczne oraz drzewka z mandarynkami, które mają symbolikę podobną do naszej choinki bożonarodzeniowej. W Chińskiego „Sylwestra”, ludzie spotykają się na kolacji wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Tradycyjnie o godzinie 0.00 mamy fajerwerki. Warto w tym okresie obejrzeć tańce lwa, które zazwyczaj są przedstawiane w mniejszych miejscowościach. Polecam też wyjście do parku i do świątyni. W świątyni na Nowy Rok zapala się kadzidełka oraz eksplodują fajerwerki co przynieść ma szczęście. Kolor czerwony jest jak najbardziej kolorem obchodów Nowego Roku i założenie czegoś w tym kolorze przynosić ma szczęście. Oprócz przepięknych czerwono-złotych ozdób, znajdziemy bardzo dużo kiczowatych, wręcz zabawnych ozdób z „Angry Birds” czy z Myszką Miki. Można powiedzieć jest to swojego rodzaju folklor. Postać węża także wygląda jak z kreskówki dla dzieci, ma oczka z rzęsami i duży uśmiech na twarzy.W tradycji kantońskiej, pisze się na czerwonym papierze życzenia, takie jak miłość, zdrowie, czy potomstwo i wiesza się je w domu na Nowy Rok, aby w rodzinie spełniły się życzenia. Po Kantońsku pisać potrafi już w większości tylko starsze pokolenie. Znaki malowane są grubym pędzlem i farbą. Przy świątyniach możemy też zobaczyć ludzi, którzy piszą po chodniku pędzlem i wodą.W pierwszy dzień Nowego Roku, całe miasto pachnie kadzidełkami i fajerwerkami. Nowy Rok obchodzony jest przez pierwszy tydzień. Później wszyscy wracają powoli do pracy i szkół. Jeżeli przebywasz w Chinach służbowo, nie zapomnij o czerwonych kopertach z pieniędzmi dla pracowników. Każdy pracodawca daje swoim pracownikom pieniądze w czerwonej kopercie na szczęście, gdy oni życzą Szczęśliwego Nowego Roku. Stali klienci restauracji, czy innych usług także dają koperty pracownikom tych lokali. Ilość pieniędzy oczywiście zależy od rangi pracownika, ale jest to zazwyczaj nie dużo: 3zł do 100zł. Jest to także bardzo ekscytujący czas dla dzieci, ponieważ dostają pieniądze od rodziny. Zbierają wtedy bardzo pokaźne kieszonkowe.

Jednak to nie koniec obchodów: piętnastego dnia Nowego Roku, czyli pierwszy dzień pełni, jest Dniem Latarni. Jeżeli księżyc dobrze widać, wróży to wspaniały rok  i zapalanych jest wtedy dużo latarni. W ten dzień znowu zobaczymy fajerwerki, a jest to także chiński dzień zakochanych. Kolejny raz wszyscy spotykają się w rodzinnym gronie, aby zjeść pierożki ryżowe na słodko i inne smakołyki.


Chiński Nowy Rok jest bardzo ciekawym Świętem. Jednakże, nie jest to zbyt dobry czas na zwiedzanie, ponieważ w tym okresie życie uliczne miast naprawdę zamiera, jest dużo kradzieży, a środki transportu są przepełnione. Warto także zobaczyć codzienność w Chinach, ponieważ różni się ona bardzo od naszej.

Aleksandra Bykowska 

23.03.2013 | admin