Egipt – tu się zaczyna przygoda

Egipt

Egipt – tu się zaczyna przygoda

Pięciogwiazdkowe hotele, kolorowe drinki, leżak nad basenem… Ten wizerunek Egiptu jest tak popularny, że prawdziwe walory turystyczne tego kraju schodzą na dalszy plan. A wbrew pozorom, samotne podróżowanie po Egipcie jest proste, bezpieczne i przyjemniejsze niż nam się wydaje!     


Kiedy i jak lecieć?

Z Polski przeloty do Kairu obsługują PLL LOT. Wyloty z Warszawy są w niedziele i czwartki, loty powrotne w poniedziałki i piątki. Jedynym minusem tego połączenia jest jego cena- w regularnej sprzedaży za lot w dwie strony zapłacimy ok. 1200-1500 zł. Można jednak upolować promocję w ramach Szalonej Środy, gdzie za lot w dwie strony zapłacimy mniej niż połowę normalnej ceny.
Drugim rozwiązaniem jest śledzenie biletów czarterowych. Często biura podróży wykupują więcej miejsc w samolocie niż mają chętnych na wylot, więc wolne bilety można dostać w bardzo niskich cenach (150-300 zł). Loty czarterowe lądują głównie w Hurghadzie i Sharm el-Sheikh. Plusem jest też możliwość wylotu z każdego lokalnego lotniska, nie tylko z Warszawy. Sprzedaż biletów czarterowych prowadzi m. in. Ecco Holiday.

Kolejną opcją jest wylot z Niemiec, np. z Berlina liniami Air Berlin. W zależności od terminu wylotu koszt lotu do Hurghady waha się w okolicach 1500-2000 zł.

Trzeba pamiętać o obowiązkowej wizie, którą należy wykupić na lotnisku zaraz po przylocie. Na każdym lotnisku są specjalne stanowiska wizowe. Koszt wizy to ok. 12 euro/15 USD. Na takiej wizie można przebywać w Egipcie miesiąc. Po przekroczeniu tego czasu powrót do Europy możliwy jest tylko z lotniska w Kairze (po uregulowaniu kary za przekroczenie  miesiąca, ok. 300 LE czyli 150 zł).

Do Egiptu najlepiej lecieć między październikiem a majem. Lepiej ominąć miesiące typowo letnie, kiedy temperatury sięgają 45 stopni.

Podróżowanie po Egipcie

Najtańszą i najwygodniejszą formą podróżowania po Egipcie są autobusy. Jest kilku przewoźników (np. Delta, Super Jet), którzy dowiozą nas do każdego większego miasta w Egipcie (Kair, Aleksandria, Port Said, Marsa Matrouh, Luksor, Aswan, Hurghada, Sharm el-Sheikh, Taba). Przykładowa cena na trasie Kair-Hurghada to 80 LE (czyli ok. 40 zł), w cenę wliczona jest przekąska (sok, wafelek, ciasteczko) a podróż trwa ok. 6 godzin. W Egipcie popularna jest także kolej, dzieląca się na kilka klas.  Najniższa klasa jest oczywiście najtańsza, jednak biura nie chcą sprzedawać najtańszych miejsc turystom. Koleje egipskie mają swoją stronę internetową https://enr.gov.eg/ticketing/public/smartSearch.jsf na której można sprawdzić trasy, ceny, klasy i warunki korzystania. Najlepszym wyborem jest podróż wagonem sypialnym siedzącym lub z łóżkami, na trasie Kair- Luksor cena waha się od 31 do nawet 80 USD.

        W Egipcie można także wypożyczyć samochód, jednak dla europejskiego kierowcy będzie to nie lada wyzwanie. Pomimo taniej benzyny (ok. 80 gr/litr) i porządnych dróg o wiele mniej stresujący jest transport publiczny. Należy pamiętać, że przepisy ruchu drogowego w Egipcie są umowne i dla obcokrajowca mogą być zupełnie niezrozumiałe.
W miastach warto podróżować taf-tafem, czyli małym busem dowożącym pasażerów wszędzie i zatrzymującym się na zawołanie. Za przejazdy po Kairze nie zapłacimy więcej niż 5-6 LE (2-3 zł). W każdym większym mieście są także autobusy miejskie, jednak nie kursują one według żadnego rozkładu. Trzeba po prostu wiedzieć gdzie i kiedy stanąć, żeby się na wybrany autobus załapać. W całym Egipcie najpewniej i najszybciej jest poruszać się taksówką. Pamiętajmy jednak o najważniejszej zasadzie- cenę za przejazd ustalamy PRZED wejściem do taksówki. Nawet jeśli 5 taksówkarzy nie zgodzi się na naszą śmiesznie niską cenę, warto poczekać na kolejnego który z uśmiechem zawiezie nas za grosze pod wskazany adres.

Strony: 1 2

30.11.2012 | admin