Proszę rozważyć rejestracje
gościu

Zaloguj

Zapomniałeś hasło?
Zaawansowane szukanie:

— Zakres forum —— Dopasuj —— Opcje forum —
Użycie symbolu wieloznacznego:
*  Wprowadź dowolny numer lub znak    %  Zaznacz dokładnie jeden znak

Minimalna długość wyszukiwanego słowa jest 4 znaków - maksymalna długość wyszukiwanego słowa jest 84 znaków

RSS tematu
Sytem ILS 3 kategori w 2014 na Okęciu
27 września 2012
00:02
Garfield

Technik
1 Postów forum
Użytkownikiem od:
18 września 2012
Offline

Każdego roku przez ponad 100 godzin mgła utrudnia pracę na Lotnisku Chopina. Ratunkiem jest system ILS, który umożliwia lądowania i startowanie przy ograniczonej widoczności. Jego rozwój sprawi, że już za dwa lata operacje lotnicze będą wykonywane w każdych warunkach pogodowych.

- ILS, czyli Instrument Landing System, to system wspomagania nawigacyjnego, który pomaga pilotom lądować w warunkach ograniczonej widzialności, kiedy mamy mgłę czy niską podstawę chmur – mówi rzecznik Lotniska Chopina Przemysław Przybylski.

Elementy ILS można oglądać np. przy ogrodzeniu lotniska wzdłuż ul. Wirażowej. Charakterystyczna pomarańczowa bramka to localizer, dzięki któremu samolot może wylądować dokładnie na osi pasa startowego.

Trzy kategorie ILS

InformacjeMniej pasażerów na Lotnisku Chopina
Mniej pasażerów na Lotnisku Chopina

Po 32 miesiącach niemal nieprzerwanego wzrostu zaczęła spadać liczba pasażerów, którzy korzystają z Lotniska Chopina. W sierpniu w porcie stawiło…
System ma trzy kategorie. Na większości polskich lotnisk jest to najniższa I kategoria, ale porty w Zielonej Górze czy Modlinie w ogóle nie są wyposażone w ILS.

- Lotnisko Chopina jest jedynym portem w Polsce, który dysponuje kategorią II. Umożliwia ona lądowanie w sytuacji, gdy podstawa chmur jest na wysokości 30 metrów, a widzialność nie przekracza 400 metrów. Jest też III kategoria, która umożliwia lądowanie praktycznie przy zerowej widzialności – precyzuje rzecznik.

InformacjeElf wjechał na lotnisko Chopina
Elf wjechał na lotnisko Chopina

Na stację kolejową lotnisko Chopina wjechał pierwszy pociąg Kolei Mazowieckich. Po otwarciu tunelu, na lotnisko dojedziemy pociągiem ze stacji Warszawa…
Warszawskie lotnisko planuje wprowadzenie najwyższej kategorii ILS. Dlaczego nie wprowadziło go przy okazji ostatniej modernizacji?

- System zawsze musi pracować w niższych kategoriach przez dłuższy okres, żeby można było podnieść kategorię – wyjaśnia Przybylski i dodaje: – Za montaż urządzeń odpowiada Polska Agencja Żeglugi Lotniczej, ale port lotniczy zmienia oznaczenia na drogach kołowania czy startowych, dochodzi nowe oświetlenie i procedury. Także linie lotnicze muszą się do tego przygotować: przeszkolić pracowników, a na pokładach samolotów zainstalować odpowiednie urządzenia. To wymaga czasu. Dlatego system III kategorii zostanie zainstalowany nie wcześniej, niż w 2014 roku.

Bezpieczeństwo najważniejsze

InformacjeCiszej na lotnisku Chopina od wiosny 2012 r.
Ciszej na lotnisku Chopina od wiosny 2012 r.

Władze Lotniska Chopina chcą, żeby nocą startowało i lądowało mniej samolotów. Wszystko po to, by nie łamać ciszy nocnej. Pomóc ma w…
Ograniczy to do absolutnego minimum sytuacje, w których przez pogodę pasażerowie lądują w jakimś innym mieście lub samolot długo krąży nad lotniskiem.

III kategoria podnosi także prestiż portu lotniczego. Dziś w naszej części Europy może pochwalić się nim zaledwie kilka lotnisk: w Berlinie, Frankfurcie, Pradze, Budapeszcie czy Kijowie.

Rzecznik zastrzega jednak, że nawet w najwyższa kategoria nie daje 100-procentowej gwarancji, że samolot wyląduje. – Czasem warunki są tak ekstremalne, że nawet taka pomoc jest zbyt mała. Decyzja należy zawsze do pilota. Nigdy nie zdecyduje się na lądowanie, jeśli ma choć cień wątpliwości, co do bezpieczeństwa – podkreśla Przemysław Przybylski.

Lotnisko z dobra pogodą

Pocieszające, że Okęcie nie jest portem szczególnie narażonym na mgły. Zdarzają się one dośc rzadko, najczęściej jesienią lub wczesną wiosną i są krótkotrwałe.

W 2011 było dokładnie 127 godzin, kiedy warunki atmosferyczne wymagały stosowania ILS w kategorii II lub wyższej. Natomiast od stycznia do sierpnia 2012 roku takich godzin było 23. – Jesienią jest najwięcej mgieł, więc pewnie ta statystyka się podniesie, ale nie są to duże liczby. Usytuowania lotniska jest taki, że mgły nie bardzo nam przeszkadzają – podsumowuje rzecznik.

W czwartek będzie czysto

Na szczęście na ładną pogodę nie trzeba czekać aż do 2014 roku. Według prognoz TVN Meteo, poranek w czwartek będzie już bez mgieł. Nad Polską ukształtuje się chłodny front atmosferyczny, który nie sprzyja ich powstawaniu.

źródło: ** you don't have permission to see this link **

Strefa czasowa forum: Europe/Warsaw

Najwięcej użytkowników online: 16

Obecnie online:
1 Gość(ci)

Obecnie przegląda tą stronę:
1 Gość(ci)

Najwięcej postów:

Garfield: 1

Statystyki użytkowników:

Posty gości: 14

Użytkownicy: 8

Moderatorzy: 0

Administratorzy: 1

Statystyki forum:

Grupy: 1

Fora: 6

Tematy: 15

Posty: 22

Najnowszy użytkownik: yandexcomhelpcm

Moderatorzy:

Administratorzy: admin (5)