Holandia- kraj jak z bajki

Holandia

Holandia- kraj jak z bajki

Od pierwszego wejrzenia Holandia zadziwia. Paleta kolorów, ciekawych miejsc i specyficznych ludzi przyciąga i zachwyca. Amsterdam to jak na stolicę małe miasto, które jednak oferuje odwiedzającym wszystko to, czego na próżno szukać gdzie indziej.

Czym i kiedy

Najlepiej skorzystać z przelotów tanimi liniami lotniczymi. Ryanair oferuje przeloty w najniższych cenach, za połączenie Kraków-Eindhoven na 4 dni w styczniu zapłacimy 200 zł.  Duńskie linie KLM oferują przeloty na trasie Warszawa-Amsterdam w  cenie ok. 350 zł (w terminie 10-17.01.2013)  w obie strony. W tym samym terminie lot liniami Wizzair na trasie Wrocław-Eindhoven kosztuje ok.250 zł. Warto jednak polować na promocje, przy odrobinie szczęścia zapłacimy za podróż kilkanaście złotych. Do Holandii można się wybrać także własnym samochodem lub prywatnym przewozem który bez problemu znajdziemy w każdej większej miejscowości.

Holandię warto odwiedzić w miesiącach letnich, przez resztę roku panuje tam dość „angielska” pogoda.

Czym podróżować po Holandii

Mimo, że w Europie Zachodniej ceny biletów są o wiele wyższe niż w Polsce, to w Holandii warto skorzystać z kolei. Przykładowo za trasę Eindhoven-Amsterdam zapłacimy ok. 18 euro (w jedną stronę, w drugiej klasie). Pociągi są szybkie, wygodne i niezawodne. Autobusy kursują tylko na trasach gdzie nie ma linii kolejowej, są to raczej połączenia lokalne. Ze względu na powierzchnię kraju najłatwiej wszędzie dotrzeć pociągiem.

Nocleg

Dla turystów liczących każdy cent Amsterdam oferuje bogatą listę hosteli. Ceny za noc zaczynają się już od 40-50 zł. Wiele hosteli położonych jest w ścisłym centrum, oferują całodobowy dostęp do wszelkich rozrywek. Rezerwując wybrany hostel przez internet można trafić na promocję i zapłacić nawet do 25% taniej.

Co zjeść

Holenderskie restauracje zaserwują nam typowo europejskie dania. Mimo że tradycyjne dania obiadowe są dość proste (ale treściwe), warto wspomnieć o kilku specjałach, bez których pobyt w Holandii będzie niepełny. Po pierwsze sery- Edam, Gouda, Maasdamer, Leerdammer i setki innych, do dziś tradycyjnie wytwarzanych na terenie Holandii. Drugim obowiązkowym punktem są Stroopwafels. To okrągłe, chrupiące wafelki przełożone karmelem. Przekąska bardzo słodka, ale wyśmienita. W Holandii warto spróbować także tradycyjnego holenderskiego piwa, które o wiele taniej kupimy w sklepie niż pubie (tam ceny sięgają nawet kilkunastu euro za kufel).

W Holandii warto:

Odwiedzić targ kwiatowy, przejść się dzielnicą Czerwonych Latarni, przepłynąć się jednym z setek kanałów, zwiedzić dom Rembrandta, wybrać się na wybrzeże w słoneczny dzień.

Ryba

2.12.2012 | admin