Krok po kroku na lotnisku

Krok po kroku na lotnisku

Wiele osób swoją pierwszą podróż samolotem ma już za sobą. Jednak pomimo doświadczenia w lataniu, sporo osób nie wie jakie są procedury na lotnisku, w którym kierunku pójść, gdzie znaleźć informacje. W poniższym artykule postaramy się opisać całą podróż od przyjazdu na lotnisko, po odprawę, kontrole, lot, odbiór bagażu oraz wyjście z lotniska.

      Każda podróż samolotem rozpoczyna się od dojazdu na lotnisko. Przed przyjazdem, dobrze jest upewnić się, z którego terminalna mamy wylot. W Polsce nie ma lotnisk z trzema czy pięcioma a nawet dziewięcioma terminalami, dlatego nie powinno być problemów. Jeśli jednak znajdujemy się na lotnisku z wieloma terminalami, informacja z którego wylatujemy powinna znaleźć się na bilecie. Jeśli jej nie ma, trzeba skontaktować się z liniami lotniczymi lub bezpośrednio z lotniskiem. Podczas kontaktu należy podać numer lotu (wtedy najszybciej osoba będzie mogła udzielić odpowiedzi) albo godzinę wylotu, jakimi liniami lecimy i przede wszystkim dokąd.
      Po ustaleniu tych informacji możemy jechać na lotnisko. Dobrze jest być minimum 2-3 godziny przed odlotem. Czas zależy od tego gdzie lecimy – im dalej, tym wcześniej musimy być – oraz ile bagażu rejestrowanego mamy ze sobą. Dla wielu przybycie 2 lub 3 godziny przed odlotem może się wydać absurdalne, jednak cała procedura odprawy naszego bagażu i nas trwa dość długo. Do tego dochodzą kontrole bezpieczeństwa, paszportowa oraz oczywiście spacer po strefie bezcłowejJ Informacje ile czasu musimy być przed odlotem możemy znaleźć na stronie linii lotniczych, którymi podróżujemy. W wielu przypadkach przybycie na 1h przed odlotem może skutkować odmową przyjęcia bagażu rejestrowanego, dlatego warto na to uważać.
      Kiedy jesteśmy już we właściwym terminalu, szukamy na tablicy informacyjnej numeru stoisk odprawy bagażowej. Zazwyczaj jest kilka stanowisk, które odprawiają konkretny lot. Tutaj również istotne jest dokąd lecimy oraz jakimi liniami.  Po znalezieniu naszego lotu, udajemy się do konkretnego stanowiska gdzie zostaniemy odprawieni a nasz bagaż rejestrowany trafi do luku bagażowego. Do odprawy potrzebny będzie nam dowód tożsamości (paszport lub dowód osobisty – w zależności gdzie lecimy). To jakiego dokumentu potrzebujemy można sprawdzić w naszym artykule pod linkiem. Podczas tej odprawy otrzymamy tzw. Kartę Pokładową (Boarding pass), której nie wolno zgubić. Pozwala ona przejść nam przez kontrolę bezpieczeństwa, wejść na pokład samolotu oraz dokonać zakupu w strefie bezcłowej.


Wiele linii lotniczych aby zmniejszyć kolejki przy stanowiska wprowadziła tzw. odprawę on-line. Dzięki niej możemy sami wydrukować kartę pokładową. Przeprowadza się ją poprzez stronę internetową linii lotniczych, którymi lecimy. Na niektórych lotniska znajdują się tzw. kioski check-in, w których mogą odprawić się osoby podróżujące jedynie z bagażem podręcznym. Dzięki temu, po przybyciu na lotnisko można udać się bezpośrednio do odprawy bezpieczeństwa. Nie trzeba wtedy  przyjeżdżać aż 2-3 godziny przed odlotem.


     Po zdaniu bagażu i otrzymaniu karty pokładowej, udajemy się do kontroli bezpieczeństwa. Na ruchomą taśmę kładziemy nasz bagaż podręczny oraz wszystko co może sprawić że „zapiszczymy”. Bramka wrażliwa jest na: monety, biżuterię, paski, buty, telefony komórkowe. Na niektórych lotniskach możemy zostać poproszeni o wyjęcie laptopa z toby na tackę, oraz o zdjęcie okrycia wierzchniego (kurtki, bluzy, czasem marynarki). Odpowiednie przygotowanie się do przejścia usprawnia ruch.

     Teraz znajdujemy się już w strefie wolnocłowej. Zerkamy na kartę pokładową lub tablicę informacyjną, z której bramki (GATE) mamy odlot. Z reguły osoba wydająca nam kartę pokładową zaznacza te informacje bezpośrednio na karcie. Dalej, sprawdzamy o której rozpoczyna się tzw. boarding (zazwyczaj 20-30min przed planowaną godziną odlotu). Należy pamiętać, że czasem wymagana jest dodatkowo odprawa paszportowa. Trzeba wziąć to pod uwagę przy planowaniu czasu w strefie bezcłowej, gdyż jest to kilka a czasem kilkanaście minut dodatkowych. Zawsze należy co jakiś czas kontrolować tablicę informacyjną, gdyż zdarzają się sytuacje gdy pilot postanawia wylecieć przed czasem. Lepiej wcześniej wylecieć niż mieć kilkugodzinne opóźnienie.

     Udajemy się pod odpowiednią bramkę (GATE). Mamy dwie opcje wejścia na pokład samolotu – przez rękaw lub podjechanie autobusem pod samolot. Zazwyczaj na bilecie mamy już określone miejsce w samolocie i nie musimy się o nie martwić (nie dotyczy tanich linii lotniczych – „kto pierwszy ten lepszy”). Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że ktoś zajął nam nasze miejsce należy poinformować o tym personel pokładowy. Przy wejściu na pokład przywita nas stewardesa i w razie problemów pomoże znaleźć nasze miejsce. Wkładamy bagaż podręczny do schowka, zajmujemy nasze miejsce, wyłączamy sprzęt elektroniczny, zapinamy pasy i czekamy na start. Podczas kołowania personel pokładowy omawia zasady bezpieczeństwa, których dobrze jest wysłuchać. Potem już tylko relaksujemy się i podziwiamy widoki podczas lotu.

     Podchodząc do lądowania składamy stolik przed nami, zapinamy pasy oraz stawiamy oparcie siedzenia do pionu. Resztą zajmuje się personel pokładowy oraz pilot. Po wylądowaniu, czekamy aż samolot dojedzie na swoje miejsce parkingowe i zgasną światła „zapiąć pasy” wtedy możemy bezpiecznie wstać po swój bagaż podręczny i udać się do wyjścia. W większości przypadków pasażerowie wstają i wyjmują swój bagaż podręczny w momencie, kiedy samolot jeszcze się nie zatrzymał. Taka sytuacja może skończyć się urazem dla osoby która wstała oraz dla pasażerów obok. Dodatkowo takie zachowanie niczego nie przyśpieszy. Lepiej poczekać chwilę na miejscu niż czekać w ścisku aż zostaną otwarte drzwi samolotu.

     Po wyjściu z samolotu udajemy się do odprawy paszportowej lub bezpośrednio do hali odbioru bagaży. Czasem konieczne jest udanie się po zakup wizy wjazdowej (np. Egipt). Dalej na tablicy informacyjnej szukamy naszego lotu, obok którego podany będzie numer taśmy z której możemy odebrać swój bagaż rejestrowany. Kiedy już go mamy, wchodzimy do strefy otwartej hali przylotów, gdzie kończy się nasza podróż z liniami lotniczymi. Teraz pozostaje nam bezpiecznie dostać się do docelowego miejsca i cieszyć się urlopem :)

15.10.2012 | admin