Włochy – Półwysep Gargano, dlaczego warto go zobaczyć

Włochy - Apulia - widok na Baja di Zagare, po drodze do Vieste

Włochy – Półwysep Gargano, dlaczego warto go zobaczyć

W planach naszej podróży po Sycylii, Kalabrii i Apulii nie mogło zabraknąć Półwyspu Gargano, który od dawna chcieliśmy zobaczyć. Zostawiliśmy go na koniec podróży, poświęcając tydzień na zwiedzanie i odpoczynek.

Mało odwiedzany przez turystów, częściej przez Włochów, którzy lubią spędzać tu rodzinne wakacje na czystych plażach wybrzeża, więc najlepszą porą na przyjazd będzie czerwiec lub wrzesień. Półwysep Gargano mieści się na „ostrodze” włoskiego buta, słynie ze swoich pięknych lasów oraz piaszczystych i najczystszych w Europie plaż, pomiędzy nimi są skalne cyple o biało-beżowych klifach. Droga wzdłuż samego wybrzeża wznosi się i wije pokonując wiele zakrętów, jest co prawda trochę dłuższa, ale wszystko wynagradzają wspaniałe widoki.

Dla mnie najpiękniejszy odcinek jest na trasie pomiędzy Mattinata-Vieste – Peschici, gdzie z punktu widokowego obok starej Torre/wieży/ widać zatokę ze skalnym łukiem Arche de Felice, a za nim kolejna zatokę. Piękny też widok otwiera się za dość ostrym zakrętem na Baja de Zagare. Stara część Vieste zwana perłą Gargano położona jest wysoko na wapiennym cyplu, a najbardziej znanym znakiem rozpoznawczym jest wysoki na 20 m, wynurzający się z morza tuż przy plaży, biały monolit Pizzomuno.

Bardzo charakterystycznymi obiektami Gargano są trabucco -sięgające swoimi tradycjami do czasów fenickich- wysięgniki służące do połowu kiełbi. Sieci są wyciągane przy pomocy systemu lin i kołowrotków i opróżniane na drewnianej platformie. Często spotykane wzdłuż wybrzeża są Torres -liczne wieże obserwacyjno-sygnalizacyjne, postawione wieki temu na najbardziej wystających cyplach skalnych lub punktach strategicznych.

Będąc na Półwyspie Gargano trzeba też wybrać się na jednodniową wycieczkę statkiem na położone w odległości 21 km Wyspy Tremiti. Zwłaszcza ciekawe są San Nicola ze starą twierdzą i dawnym klasztorem z X wieku, oraz największa z wysepek – San Domino, której skaliste brzegi kryją wiele ciekawych grot. Warto również popłynąć z Vieste lub Peschici na wycieczkę wzdłuż białych,
wapiennych klifów Morza Adriatyckiego, po drodze oglądając niezwykłe formacje skalne oraz groty.

W czasie wycieczki można też nurkować w przezroczystej wodzie lub wypoczywać na pięknej plaży, niedostępnej z lądu. Miasteczka warte odwiedzenia to wspomniane wcześniej Vieste, Peschici oraz San Giovani Rotondo, gdzie żył i pracował Ojciec Pio oraz Monte Sant Angelo związane z kultem Św.Mikołaja. Sanktuarium powstało w V wieku, w miejscu gdzie kilkakrotnie objawiał się ten Święty – najważniejsza podziemna grota.

Dla odpoczynku od gorących plaż w kilkanaście minut możemy znaleźć się na terenie Parku Narodowego Gargano położonego na wzgórzach, którego ozdobą są wspaniałe lasy Forest Umbra. Na Gargano znajdziemy liczne trattorie oferujące pyszne i świeże ryby oraz owoce morza. Polecam położoną tuż za Peschici trattorię obudowaną wokół drewnianej platformy starego trabucco na końcu skalistego cypla. Zachód słońca stąd podziwiany, przy lampce tutejszego wina, będę zawsze pamiętać.

Bardo

8.08.2013 | admin